Home

O gabinecie

Mapka

Cennik

Kontakt

Rejestracja
Gastroskopia
   - tradycyjna
   - bezstresowa
Kolonoskopia
Rektoskopia
Usg
Leczenie otyłości - balon żołądkowy
Żylaki odbytu
Kapsułki endoskopowe
Badanie flory jelitowej
Badanie w kierunku obecności markera M2-PK w kale. Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie objętej ryzykiem raka jelita grubego.
Badania kliniczne

ul. Szewska 4/5
31-009 Kraków
tel. 012 421 2520
GASTROSKOPIA BEZSTRESOWA

Badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego do przyjemności nie należy. Wynika to głównie z odruchów wymiotnych powstających w trakcie badania, w wyniku drażnienia przez endoskop podstawy języka i tylnej ściany gardła. Znieczulenie gardła lignokainą, standardowo stosowane w większości pracowni, nie przynosi przełomu, a jedynie łagodzi nieprzyjemne odczucia.

Postępowaniem radykalnie poprawiającym komfort badania jest przeprowadzenie go w znieczuleniu ogólnym, co wiąże się z dodatkowym ryzykiem medycznym (niewielkim, powszechnie akceptowanym) oraz co istotne, zwiększa koszty badania.

Z pomocą przyszedł postęp technologiczny pozwalający na skonstruowanie ultracienkich endoskopów pozwalający na uzyskanie obrazu o dobrej jakości. Te ultracienkie nowoczesne gastroskopy o grubości sondy zaledwie 5,6 mm znacząco poprawiają komfort badania. Badanie ultracienkim endoskopem można przeprowadzić zarówno w sposób tradycyjny przez usta jak również przez nos. Badanie ultracienkim endoskopem przeprowadzane przez usta co oczywiste lepiej tolerowane niż badanie endoskopem tradycyjnym. Te ultracienkie gastroskopy dają także możliwość wprowadzenia endoskopu przez nos, przez co prawie całkowicie wyeliminowano odruchy wymiotne. Ten sposób wykonania badania jest na tyle "bezstresowy", że umożliwia rozmowę z pacjentem w trakcie badania co w normalnych warunkach jest nie do pomyślenia. Oczywiście u osób ze skrzywioną przegrodą nosa lub zwężonym przewodem nosowym badanie jest niemożliwe do przeprowadzenia. Przynajmniej 1 przewód musi być nieprzewężony.

Osobom, u których badanie przeznosowe jest niemożliwe zalecamy badanie w znieczuleniu ogólnym ew. wykonanie badania endoskopem ultracienkim ale wprowadzonym przez usta. To pośrednie rozwiązanie większość pacjentów sobie chwali, gdyż nieprzyjemne doznania w trakcie badania są znacząco mniej nasilone.